Ovoce do školVe středu 3. 4. 2019 v závozu v projektu Ovoce a zelenina do škol od nás děti obdrží ovoce a zeleninu ve složení mandarinka a balíček MIX, který obsahuje jablko, cherry a jahodu Cherry rajčátko je dovezeno z Itálie, jahoda a mandarinka ze Španělska, a jablko je původem z České republiky.
Zde je pár informací o jahodách - jahoda není bobule, ani plod. Zatímco bobule (rybíz, angrešt, borůvka, okurka, řepa nebo dýně) má semínka obklopená dužinou, u jahod je to jinak. To, co se konzumuje, je zbytnělé květní lůžko; vlastní plody jsou malá zelená zrníčka na červené slupce a průměrná jahoda jich má na svém povrchu kolem 200. Jahody patří do stejné rostlinné rodiny jako růže, podporují metabolismus a obsahují velké množství vitamínu C.
Zasíláme také recept na výrobu zdravého jahodového koktejlu, na kterém si jistě pochutnáte:
https://www.recepty.cz/recept/jogurtovo-mlecny-jahodovy-koktejl-145668

Dále také děti obdrží 2 kusy neochuceného mléka Kravík od firmy Mlékárna Hlinsko.

--------------------------------------------------------------------------------
Ve středu 20. 3. 2019 v závozu v projektu Ovoce a zelenina do škol od nás děti obdrží ovoce a zeleninu ve složení hruška a balíček MIX, který obsahuje jablko, cherry a mrkev (pokud není dohodnuto jinak). Hruška je dovezená z Itálie, cherry ze Španělska, mrkev a jablko jsou původem z České republiky.

Hruška Conference, kterou děti dostanou, je výborná a známá odrůda hrušní. Poprvé byla představena na Britské národní konferenci o hrušních v roce 1885, odkud získala i své jméno. Její  plody jsou klasicky hruškovitého, baňatého tvaru, barva je světle zelená až zelenožlutá s nepravidelnými zlatohnědými flíčky – tedy pro tuto hrušku je typická rzivost slupky. Plody jsou šťavnaté a sladké chuti.

A zde máme pro Vás recept na francouzský hruškový koláč: https://recepty.vareni.cz/francouzsky-hruskovy-kolac/

V závozu projektu Mléko do škol od nás děti obdrží 1 kus neochuceného mléka Kravík a také čerstvý sýr od výrobce Laktos, a.s., děti si tedy mohou přinést do školy lžičku, případně i kousek pečiva.

        

        

        


-------------------------------------------------------------------------------
Ve středu 6. 3. 2019 v závozu projektu Ovoce a zelenina do škol od nás děti obdrží balíček ve složení jablko a mandarinka. Mandarinku nám dovezli naši dodavatelé ze Španělska a jablko je původem z České republiky.
Zde máme pro Vás pár informací o historii jablek: Není sporu o tom, že si na jablku pochutnávali lidé již od dávnověku.  Ale dodnes není s jistotou objasněno, odkud toto skvělé ovoce pochází. Patrně ze svahů Kavkazu, Íránu, či Turkmenistánu. Odtud se postupně šířilo již 2000 let před naším letopočtem přes Malou Asii do zemí Středomoří, stejně jako mnoho jiných ovocných druhů. V antickém Římě už znali a záměrně pěstovali na 17 odrůd jablek a dokonce je uměli i roubovat. Dnes jablka patří k třetímu nejrozšířenějšímu ovocnému druhu, hned za citrusy a banány. Celosvětová roční sklizeň již dávno přesáhla 50 milionů tun. Jablka se pěstují ve všech světadílech v neuvěřitelné variabilitě, existuje jich kolem 35 tisíců odrůd!
Dnes máme pro Vás odkaz na článek o „souboji“ mandarinky s pomerančem – kdo je zdravější a prospěšnější… https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zdravi/583812/souboj-mandarinky-a-pomerance-kdo-je-zdravejsi-plus-tip-na-zkraslujici-masku.html

V tomto závozu od nás děti také obdrží 2 kusy neochuceného mléka Kravík od firmy Mlékárna Hlinsko.


--------------------------------------------------------------------------------

V příštím závozu od nás obdržíte pitíčko naší privátní značky Frutík ze 100% jablečné šťávy (pokud není dohodnuto jinak), které je vyrobeno z kvalitních jablek od pěstitelů z EU.

Jako vždy Vám přinášíme tip – tentokrát na jednoduché a zdravé svačinky  https://www.prozeny.cz/clanek/zdrave-a-jednoduche-svacinky-pro-dospele-17703

V příštím závozu v projektu Mléko do škol obdrží děti 1 kus neochuceného mléka Kravík od firmy Mlékárna Hlinsko a 1 zakysaný mléčný výrobek Můj Skyr od firmy Polabské mlékárny.

Dětem prosím připomeňte, ať si vezmou lžičku pro snadnější konzumaci, příp. i kousek pečiva.


--------------------------------------------------------------------------------

V příštím závozu v projektu Ovoce a zelenina do škol od nás děti obdrží ovoce ve složení mandarinka a balíček MIX, který obsahuje jablko, ředkvičku a mrkev, (pokud není dohodnuto jinak). Mandarinka je dovezená ze Španělska, nová mladá mrkev je také z jižní Evropy, z Portugalska, ředkvičku nám dovezli dodavatelé z České republiky a jablko je tradičně z Hané, ze sadů ve Veleboři.
Mrkev obsahuje mnoho vitamínů a jiných užitečných látek, z nichž nejvýznamnější jsou β-karoteny, které jsou zodpovědné za oranžovou barvu kořene. Dále je bohatá na vlákninu a antioxidanty. A věděli jste, že milovníci mrkve si  stanovili 4. duben jako mezinárodní den mrkve? Pořádají tak mrkvové párty, oslavy a happeningy. Tradiční oslava zahrnuje mrkvové jednohubky, saláty a dorty. Jako nápoj se podává mrkvový džus a různé nápoje doplněné mrkví.
Mrkev se samozřejmě nejvíce využívá v kuchyni, a proto Vám také přinášíme tip na výborná jídla, jejichž přísadou je mrkev -  https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-recepty/310074/skvela-jidla-z-mrkve-polevky-maso-i-dobroty-z-jednoho-pekace.html

V příštím závozu od nás děti obdrží 2 kusy neochuceného mléka Kravík od firmy Mlékárna Hlinsko.
ovocedoskol@mkfruit.cz, obchodni@mkfruit.cz ,www.ovocedoskol.biz        
--------------------------------------------------------------------------------
V příštím závozu od nás děti obdrží 1 kus neochuceného mléka Kravík a také 1 bílý bio jogurt od výrobce OLMA, a.s., děti si tedy mohou přinést do školy lžičku, případně i kousek pečiva.

V příštím závozu od nás obdržíte pitíčko ze 100% jablečné šťávy, které je vyrobeno z kvalitních jablek od pěstitelů z EU, a také mandarinku, kterou dovezli naši dodavatelé ze slunného jihu, ze Španělska. Mandarinka je odrůda Clemenules, která vznikla zkřížením všech středozemních mandarinek. Dužnina Clemenules nemá pecičky a obsahuje řadu cenných látek, především vitamin C, provitamin A, vitaminy B a pektin. Mandarinky jsou bohaté na vitamín C, pektin, rozpustnou vlákninu, která snižuje cholesterol. Šťáva obsahuje navíc olej, který povzbuzuje činnost jater a mírní revmatické potíže.
Jako vždy Vám přinášíme tip – tentokrát na ovocný salát plný zdraví, jehož ingrediencí jsou také mandarinkyhttps://recepty.vareni.cz/ovocny-salat-plny-zdravi/


        

        
--------------------------------------------------------------------------------
V prvním lednovém závozu v projektu Ovoce a zelenina do škol od nás děti obdrží balíček ovoce ve složení jablko a hruška. Jablko je tuzemským produktem, hruška je od producentů z Evropské Unie.
V hruškách se nachází malé množství vitaminu C, E a B, jakož i důležité minerály: draslík, hořčík a železo. Hrušky jsou také dobrým zdrojem stopových prvků: mědi, manganu a v menší míře i zinku. Obsah vitaminu a minerálů je v hruškách jen o málo větší než v jablkách.
A jako obvykle Vám přinášíme tip – tentokrát je odkaz na recept na vynikající hruškové muffiny https://www.recepty.cz/recept/hruskove-muffiny-151131

V prvním lednovém závozu od nás děti obdrží 2 kusy neochuceného mléka Kravík od firmy Mlékárna Hlinsko.

--------------------------------------------------------------------------------
V závozu 12. 12. od nás děti obdrží 1 kus neochuceného mléka Kravík a také přírodní termizovaný sýr Žervé Natur od výrobce Laktos, a.s., děti si tedy mohou přinést do školy lžičku, případně i kousek pečiva.
V příštím závozu od nás děti obdrží balíček ovoce ve složení mandarinka a jablko. Mandarinka je původem z Evropské Unie a je k nám dovezena z teplého a slunečného jihu. Je šťavnatá, voňavá a plná vitamínů.  Jablko letní je původem z České republiky, ze sadů ve Veleboři na Hané.
Mandarinka je v České republice velmi oblíbeným ovocem, které se nejvíce konzumuje právě v předvánočním čase. Je výborným zdrojem vitamínu C a obsahuje pektin, což je forma rozpustné vlákniny, která může pomoci snižovat krevní tlak.
Jablko je naším nejrozšířenějším druhem ovoce a má nezastupitelné místo v naší výživě, protože obsahuje celou řadu látek prospěšných organismu, zvyšuje imunitu, má vliv na odolnost vůči stresu. Pro všechny tyto účinky se doporučuje konzumovat nejméně jedno jablko denně.
A jako obvykle Vám přinášíme tip – tentokrát je odkaz na recept pro výrobu jablečného perníku, kterým si můžete zpříjemnit adventní čas  J https://recepty.vareni.cz/rychly-jablecny-pernik/


--------------------------------------------------------------------------------
V závozu dne 28. 11. 2018 od nás obdržíte pitíčko ze 100% jablečné šťávy, které je vyrobeno z kvalitních jablek od pěstitelů z EU. Pro inspiraci Vám tentokrát posíláme odkaz na výrobu výborného pečeného čaje – krok za krokem https://clanky.vareni.cz/recept-na-peceny-caj-krok-za-krokem/

V závozu od nás děti obdrží také dva kusy neochuceného mléka Kravík od firmy Mlékárna Hlinsko.

        

        --------------------------------------------------------------------------------

V druhém závozu v listopadu se děti mohou těšit na mandarinku Klementinku a balíček MIX ve složení jablíčko, cherry rajčátko a ředkvička. Jablíčko má zemi původu Českou republiku, ostatní druhy ovoce a zeleniny pochází ze zemí Evropské unie. Opět dětem tedy nabídneme více druhů ovoce a zeleniny, čímž se výrazně odlišujeme, a jsme tímto výjimeční.

Oblíbená odrůda Klementinka je dovezená ze Španělska, které je předním evropským producentem mandarinek. Těší se velké oblibě u dětí - je chutná, snadno loupatelná, bez pecek a krásně voní. A Klementinky mají výhodu, že vydrží déle čerstvé - zatímco klasické mandarinky jsou po téměř 14 dnech skoro nepoživatelné, klementinky se udrží ve formě skoro dva měsíce.
Letní jablíčko, které je součástí Balíčku MIX, je vypěstováno v České republice v sadech ve Veleboři. Sady Veleboř jsou součástí Zemědělského družstva Úsovsko, a.s. se sídlem v Klopině, okres Šumperk. Jedná se tedy o našeho významného a dlouholetého regionálního dodavatele čerstvého ovoce.

Zde je odkaz na článek, jak dětem cherry rajčátka chutnají a pár tipů na jejich konzumaci - http://www.farmavicemil.cz/sortiment/rajcata a odkaz na zajímavý článek o různých druzích ředkviček http://www.potravinovezahrady.cz/redkvickovy-experiment-aneb-srovnani-sedmi-odrud/

Ve druhém listopadovém závozu obdrží děti 1 kus neochuceného mléka Kravík a 1 zakysaný mléčný výrobek Můj Skyr.
Dětem prosím připomeňte, ať si vezmou lžičku pro snadnější konzumaci.

        

        

--------------------------------------------------------------------------------
V prvním listopadovém závoze od nás obdržíte opět balíček plný vitamínů, tentokrát ale exotický, a to proto, že jsme pro vás zabalili šťavnatou mandarinku a banán plný vlákniny.

Pro inspiraci opět přikládáme zdravé recepty:

https://rawmania.cz/recepty/snidane-a-svacinky/item/298-bananove-palacinky

http://www.igurmet.cz/recepty/chutovky-predkrmy/ovesne-vlocky-s-jogurtem-mandarinkami-1020/

        

        

        

--------------------------------------------------------------------------------
V prvním říjnovém závozu od nás obdržíte opravdu nabitý balíček vitamíny – mix ovoce a zeleniny od našich tuzemských pěstitelů. Zima už se blíží a výběr od našich místních dodavatelů už se nám ztenčuje, proto jsme nyní využili této možnosti a snažili se o co nejvíce druhů v jednom balení.  Takže očekávejte šťavnaté jablíčko, mrkvičku, švestku a ředkvičku.

Pár receptů pro inspiraci najdete na https://www.jimejinak.cz/sladky-mrkvovy-salat-s-jablkem/ a https://www.jimejinak.cz/sladke-svestky-s-makem/ .