Jubilejní Masarykova
základní škola a mateřská škola

Třinec, příspěvková organizace


<< zpět

Ovoce a mléko do škol

příštím závozu v projektu Ovoce a zelenina do škol od nás obdržíte mandarinku a balíček MIX ve složení mrkev, cherry, ředkvička. Mandarinka a cherry pochází ze Španělska, ředkvička z Itálie a mrkev je z produkce České republiky.

Mrkev pochází z jižní Asie, z oblasti AfghánistánuÍránu a Pákistánu, kde ještě přežívají její divocí a nezkultivovaní zástupci. Historie jejího rozšíření není zcela jistá; předpokládá se, že se v 10. století rozšířila do celé oblasti od Indie po východní Středomoří. Ve 12. století se dostala až do západní Evropy a do Číny. V 17. století byla v Nizozemí vyšlechtěna její oranžová odrůda (pocházející z dřívější černé odrůdy), která je dnes rozšířena. V současné době se pěstuje na celém světě. Obsahuje mnoho vitamínů a jiných užitečných látek, z nichž nejvýznamnější jsou β-karoteny, a dále je bohatá na vlákninu a antioxidanty.

Dnes máme pro Vás recept na zdravé mrkváče : http://tipky.cz/mrkvace-mrkvove-satecky-povidly/

 

V příštím závozu v projektu Mléko do škol od nás děti obdrží 1 kus neochuceného plnotučného mléka Kravík od mlékárny Tatra Hlinsko a také čerstvý sýr od firmy Laktos, děti si tedy mohou přinést do školy lžičku, případně i kousek pečiva.